poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Afrodyzjaki w kuchni polskiej cz.1


Przedwiośnie to przy obecnych zmianach klimatycznych coraz rzadziej dająca się zauważyć pora roku, ale właśnie dziś był taki prawdziwy „przedwiosenny” dzień. Przedpołudnie spędziłam siedząc z książką na tarasie. Słonko pięknie świeciło, ptaszki świergoliły w pobliskich drzewach, a w ogródku między topniejącymi zwałami śniegu zauważyłam śmiało podążające ku słonku łodyżki żonkili i tulipanów. Aż zachciało się żyć!! Sąsiedzi powychodzili przed domy równie jak ja spragnieni wiosny. Tylko wiejący od czasu do czasu chłodny wiatr przypominał , że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Nikomu to jednak nie przeszkadzało. Przyroda budzi się do życia, a i w ludziach krew szybciej zaczyna krążyć – miło było popatrzeć na przechadzające się pary zakochanych .
Snując takie dywagacje zaczęłam się zastanawiać jak to z miłością było w mojej rodzinie ? A ponieważ wiemy nie od dziś , że miłość i jedzenie mają wiele wspólnego, postanowiłam kilka wpisów poświęcić afrodyzjakom w polskiej kuchni i historiom miłosnym moich przodków.



Za najbardziej znane afrodyzjaki uchodzą frutti di mare – czyli owoce morza.

Znali je i nasi przodkowie nad Wisłą, ale nie każdy je lubi i nie każdego na nie stać. Wykwintne małże, krewetki, ostrygi i kalmary możemy swobodnie zastąpić innymi produktami dostępnymi w naszych przydomowych ogródkach i sadach.




Jabłko chyba nikt nie wątpi w siłę jego kuszącej mocy. Wszak to za jego sprawą w Raju doszło do rewolucji. To jabłko stało się przyczyną wojny trojańskiej. Nie ma więc wątpliwości, że owoc ten poruszy nasze zmysły. Jabłka zawierają witaminy,  minerały      i  enzymy, które stymulują popęd seksualny.
Ojczyzną jabłka są prawdopodobnie Chiny, bo właśnie stamtąd przybyło do Europy. Ślady uprawy jabłoni znaleziono w Biskupinie. Wspomina o nich również Gall Anonim w swoim dziele, w którym wyjaśnia skąd wzięła się nazwa jabłek „Daport” (od mnichów przybyłych z klasztoru Porty leżącego nad rzeką Solą). Na świecie jest obecnie 10 tysięcy odmian jabłek! Są one drugim, po winogronach, najczęściej uprawianym gatunkiem owoców. Jabłka świetnie komponują się  z cynamonem, a to także przyprawa – afrodyzjak.


Cynamon - najlepszy jest ten z Cejlonu. Znamy go już od czasów biblijnych. Starożytni Rzymianie doceniali cynamon jako rozpalający zmysły swym cudownym zapachem. Bogini miłości, Afrodyta, dodawała go do swoich pokarmów. W staropolskiej kuchni obficie   - stosowany – poprawia krążenie krwi, rozgrzewa i pozytywnie wpływa na apetyt miłosny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Usuwa także zmęczenie i działa rozweselająco.

   Marchew – ma działanie zwiększające libido i pobudzające. Przypuszcza się, że za jej właściwości odpowiadają witamina A, E i C, wysoka zawartość selenu i beta-karotenu. Marchew znana była już od najdawniejszych czasów. Początkowo była ponoć gorzka i …fioletowa. Ta pomarańczowa pojawiła się dopiero w XVI w. W Europie prawdopodobnie wyhodowano ją w Holandii. Chociaż z drugiej strony istnieją już XIV wieczne miniatury przedstawiające uprawę tego warzywa. Jak w przypadku wielu innych warzyw i owoców, miano warzywa miłości zdobyła sobie chyba raczej dzięki fallicznemu kształtowi, który to miał wpływać na libido 

Kilka przepisów na dania z jabłek:

Pieczone jabłka nadziewane  :

Składniki:

dla jednej osoby: 2 jabłka, czerwone, dojrzałe, soczyste

szczypta cynamonu,  1/2 łyżeczki cukru waniliowego, 1/2 łyżeczki miodu, rodzynki, maliny.

Jabłka myjemy, wydrążamy dziurkę usuwając jednocześnie pestki. Ja posługuję się w tym celu łyżeczką do herbaty. W wydrążony otwór wsypujemy cynamon i cukier waniliowy, dodajemy rodzynki lub maliny i zalewamy miodem. Tak przygotowane jabłka układamy w naczyniu żaroodpornym ( możemy na dno naczynia wlać troszkę wody). Wkładamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy aż jabłka będą miękkie. Wyjmujemy na talerz, dookoła posypujemy cukrem pudrem i podajemy.

A jeżeli chcemy zaszaleć, to proponuję przepis z "Uniwersalnej książki kucharskiej z ilustracjami..." 1913 r.

https://polona.pl/item/uniwersalna-ksiazka-kucharska-z-ilustracyami-i-kolorowemi-tablicami-odznaczona-na,MzU1NzM4Nw/10/#info:metadata

 Jabłka wytrawne do mięs i wędlin:

Po jednym jabłku na osobę - jabłka przekrawamy na połówki  wzdłuż. Wydrążamy pestki. Na patelni rozgrzewamy troszkę oleju. Układamy jabłka środkami do spodu patelni Podpiekamy . Następnie przewracamy na drugą stronę i dalej podpiekamy. Czynność powtarzamy aż do momentu kiedy jabłka nie zmiękną i skórka nie zacznie się lekko marszczyć. Do dziurki powstałej po wydrążeniu pestek dodajemy konfiturę z żurawiny i całość posypujemy majerankiem. Jabłka ściągamy z patelni kiedy są już wystarczająco miękkie aby je jeść Wykładamy na półmisek z pokrojonym mięsem lub wędliną.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz